Montáž ťažných zariadení

Kategórie
 
 
 

ZMENA OTVÁRACÍCH HODÍN OD 23.MARCA 2020 !

VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI, 

 od pondelka, 23.marca 2020 znovu poskytujeme servisné činnosti.

Otváracie hodiny SERVIS:  8:00 - 15:00

Objednávať sa môžete na tel.čísle: 0903 438 999

Maloobchodná predajňa zostáva ZATVORENÁ !

Prosíme zákazníkov, aby do priestorov našej firmy vstupovali s ochranou tváre

E-shop funguje v plnom režime. Pri objednávkach si nebudete môcť zvoliť možnosť dodania na dobierku!

Tovar sa dá objednať s možnosťou dodania prostredníctvom kuriera alebo na osobný odber. 

Položky, ktoré máme skladom, zasielame každý pracovný deň do 12:00.

V prípade nejasností nás kontaktujte na telefónnom čísle 0911 438 999 alebo e-mailom.

Ďakujeme za pochopenie ... 


 

 
 
 
 

Montáž ťažných zariadení

Zmena v registrácií ťažných zariadení

Od 1.januára 2014 prišlo k potešujúcej zmene v registrácií - zápise spájacích zariadení (tiež ťažných zariadení) na motorové vozidlá. Proces registrácie sa zjednodušil, čo je pre motoristov potešujúca správa. Zápis ťažného zariadenia na motorové vozidlo sa v súčasnosti vykonáva kompletne na príslušnom dopravnom inšpektoráte Policajného zboru.
Motorista, ktorý v servise, kde mu bolo namontované ťažné zariadenie, dostal všetky potrebné dokumenty (typový list a certifikát ŤZ, certifikát servisu o spôsobilosti montáže danej značky ŤZ, fotografie štítku ťažného zariadenia + fotografia s pohľadom na zadnú časť vozidla s namontovaným ŤZ a samozrejme účtovný doklad o dodávke a montáži ŤZ) dokáže zapísať prípojné zariadenie v jednom kroku bez nutnosti predchádzajúcej návštevy Obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie. Poplatky sa síce nezmenili ( 6,- € za registráciu a 6,- € za vystavenie nového malého technického preukazu), ale zápis sa výrazne zjednodušil.
Ťažné zariadenia získavajú v poslednom období čoraz väčšiu obľubu a neraz sa montujú aj na vozidlá vyššej strednej triedy, SUV či luxusné limuzíny.
Rozšíreniu v tomto segmente vozidiel vďačia nielen potrebe motoristov ťahať prívesné vozíky, ale väčšinou sú dôvodom zvýšeného záujmu sofistikované nosiče bicyklov, montujúce sa veľmi jednoducho na ťažné zariadenie. Viac sa o nosičoch bicyklov dozviete TU > .

Naša firma prevádza montáž homologizovaných ťažných (ŤZ) zariadení na osobné vozidlá, dodávky, MPV, SUV.
Sme certifikovaným pracoviskom na montáž viacerých značkových výrobcov, nakoľko namontované ťažné zariadenie je nutné zapísať do veľkého technického preukazu vozidla, t.j. podlieha evidencii Polície - DI.
Čoraz viac zákazníkov si uvedomuje, že ťažné zariadenie je bezpečnostný diel a montáž kvalitného značkového ťažného zariadenia zvyšuje bezpečnosť cestnej premávky a motoristu samotného. Na dnešnom liberalizovanom trhu existujú bohužiaľ aj výrobcovia ponúkajúci relatívne lacné ťažné zariadenia, ktoré sú často veľmi nepresne zhotovené, po roku používania sú kompletne skorodované, prípadne spoj guľový čap-nosná konštrukcia má po krátkej dobe používania podstatne väčšiu vôľu ako po montáži.

Ponúkame ťažné zariadenia renomovaných výrobcov - osvedčených zahraničných, ako napríklad značky Westfalia, Brink, Bosal, Oris, Hook, ale aj slovenského výrobcu Galia, ktorý v posledných rokoch investoval nemalé prostriedky do zvýšenia kvality a portfólia vyrábaných typov.

    
 

Ťažné zariadenia existujú v rôznych vyhotoveniach:


PEVNÉ - ( nedemontovateľné alebo tzv.skrutkové)
Guľový čap sa nedá demontovať, je s nosnou časťou buď zvarený alebo pripevnený pomocou skrutiek ( doťahované predpísaným momentom) . Tento typ ťažného zariadenia je samozrejme stále viditeľný a väčšinou sa vyžaduje zhotovenie výrezu do zadného nárazníka. V prípade vybavenia vozidla parkovacími senzormi tento typ neodporúčame, pretože nedemontovateľné ŤZ môže tento parkovací systém znefunkčniť (treba pozrieť odnímateľné systémy).

Tieto typy ťažných zariadení sa z vozidla podľa platnej legislatívy v Slovenskej republike a ani v celej EU z vozidla nemusia demontovať! Nesmú však po inštalácií na vozidlo tieniť vo výhľade na evidenčné číslo (ŠPZ), prípadne zadné hmlové svetlo. V tomto prípade je nutné zamerať pozornosť opäť na odnímateľné typy.

Ťažné zariadenie s pevným guľovým čapom je dobrou voľbou pre motoristov, ktorí:
 • uprednostňujú najnižšiu cenu
 • požadujú bezúdržbový výrobok s dlhou životnosťou
 • ťažné zariadenie používajú často
 • pravidelne ťahajú prívesy o vyšších hmotnostiach (napr. automobily, stroje, lode,
  stavebný materiál)
 • zaobstarávajú ťažné zariadenie pre úžitkové vozidloODNÍMATEĽNÉ ( tzv.bajonetové alebo vertikálne)
Demontáž guľového čapu (ľudovo ťažnej gule) bez použitia náradia pomocou manuálneho alebo automatického systému. Existuje viacero druhov a systémov. Od viditeľných častí aj po demontáži ťažného čapu až po úplne neviditeľné, často aj s vyklápacou elektrickou zásuvkou.

Ťažné zariadenia s odnímateľným guľovým čapom odporúčame motoristom, ktorí:
 • nechcú, aby guľový čap počas nepoužívania ťažného zariadenia zostával na vozidle
 • majú vo výbave vozidla zadné parkovacie senzory
 • ťažné zariadenie používajú sporadicky
 • majú vysoké nároky na estetiku a vzhľad vozidla
V prípade automatických systémov sú to napr. horizontálne a vertikálne vyhotovenia od renomovaného nemeckého výrobcu Westfalia - najväčšieho výrobcu ťažných zariadení v Európe, ktorý je zároveň OEM dodávateľom pre Volkswagen Group alebo natláčacie systémy Brinkmatic od holandského výrobcu Thule-Brink. Tieto systémy ponúkajú ľahkú obsluhu, vysokú kvalitu spoja , spoľahlivosť a samozrejme aj estetiku.
Poloautomatické bajonetové systémy reprezentuje slovenský výrobca Galia, ktorý vyvinul spoľahlivý odnímateľný systém s kvalitnou povrchovou úpravou, vďaka ktorej poskytuje 5-ročnú záruku proti korózií.

V prípade, že sa bajonetové ťažné zariadenie nepoužíva, musí sa guľový čap z vozidla demontovať!
SKLÁPACIE
Novinka, väčšinou výsada nových, drahších a luxusných modelov áut. Radí sa k najmodernejším typom, ale samozrejme aj najdrahším. Guľový čap sa jednoducho sklápa pod zadný nárazník buď plnoautomaticky pomocou servomotorov alebo poloautomaticky, kedy je nutné manuálne guľový
čap dotlačiť do parkovacej polohy.

Aj v tomto prípade platí, že pokiaľ sa ťažné zariadenie nepoužíva je nutné guľový čap zasunúť pod nárazník vozidla ! 
ŠPECIÁLNE - prírubové
Určené pre terénne, off-road a dodávkové vozidlá. Guľový čap je k nosnej časti pripevnený pomocou 2 až 4 pevnostných skrutiek.
Tieto systémy sú robustné a sú určené na pripájanie ťažkých prívesov a nadstavieb úžitkových automobilov, väčšinou s možnosťou výškového nastavenia montáže.ELEKTROINŠTALÁCIE A PRÍPOJNÉ ZÁSUVKY
Neoddeliteľnou súčasťou ťažného zariadenia na ktoromkoľvek vozidle, o ktorej sme sa doteraz nezmienili je elektroinštalácia. Tá zahŕňa viacero komponentov, závislých od typu vozidla, elektrickej sústavy, výbavy vozidla a niekoľkých ďaľších faktorov.

Základné delenie predstavuje požiadavku na 7-pólovú alebo 13-pólovú prípojnú zásuvku.

Použitie 7-pólovej zásuvky- výhody a nevýhody:
 • ťahanie klasických nebrzdených nákladných prívesných vozíkov do celkovej hmotnosti 750 kg
 • motorista požaduje lacnejšiu variantu
 • neumožňuje dobíjanie batérií obytných prívesov
 • nemožnosť zapojiť spiatočkové svetlo na prívese
 • pri častom používaní hrozí poškodenie pinov v zásuvke, čo vedie neraz k poškodeniu elektroinštalácie na samotnom vozidle
Použitie 13-pólovej zásuvky -výhody a nevýhody:
 • vhodná na ťahanie obytných prívesov, prevoz áut, lodí prípadne koní
 • pripájanie zástrčky prívesu otočným pohybom - šetrnejší spôsob z dlhodobého hľadiska
 • obsahuje 2 piny so stálym a dobíjacím napätím
 • možnosť zapojenia spiatočkového svetla
 • možnosť prepojiť ďalšie 2 voľné piny podľa požiadaviek zákazníka (napr. alarm obytného prívesu)
 • čiastočne drahší variant
 • pripojenie vozíkov so 7-pólovou zástrčkou iba prostredníctvom adaptéra
 • V prípade požiadavky na ťahanie väčších prívesov, lodí a držiakov bicyklov odporúčame zvoliť si 13-pinovú zásuvku, ktorá zabezpečuje prívod stálych nabíjacích napätí.

Ak máte záujem o montáž ťažného zariadenia a neviete sa rozhodnúť, ktoré by vyhovovalo Vašim predstavám a požiadavkám, aký je postup prihlásenia týchto zariadení v Trnave prípadne máte akékoľvek iné dotazy, napíšte, zavolajte alebo sa osobne zastavte, radi pomôžeme. Kontaktujte nás >​​​​​


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia